اجاره پنکه

پنکه ایستاده چگونه خنک می‌کند؟!

اول این که وقتی کمی رطوبت در هوا یا محیط وجود داشته باشد هنگام وزش باد، این رطوبت تبخیر می­شود؛ یعنی گرمای محیط یا بدن برای تبخیر آب صرف می ‌شود و شما احساس خنکی می ‌کنید.

اول این که وقتی کمی رطوبت در هوا یا محیط وجود داشته باشد هنگام وزش باد، این رطوبت تبخیر می­شود؛ یعنی گرمای محیط یا بدن برای تبخیر آب صرف می ‌شود و شما احساس خنکی می ‌کنید.

و دوم این که باد با دورکردن هوای گرم دور و بر بدن شما، هوای خنک‌تر اطراف را جایگزین آن می ‌کند، در نتیجه دمای هوا کمتر به نظر می رسد، البته برای این که خنکی هوا را حس کنید دمای اطراف باید از دمای بدن کم ‌تر باشد، پس در گرمای بالای ۳۷ درجه سانتیگراد، به این روش خنک نخواهید شد!

مدل های مختلف از اجاره پنکه ایستاده  تا کنون ساخته شده است ودر بازار لوازم خانگی موجود هستند که از مدل های مختلف آنها می توان  به اجاره پنکه رومیزی، اجاره پنکه ایستاده پرتابل یا پایه دار، دیواری،سقفی، پنکه مه پاش ایستاده و دیواری، پنکه صنعتی و جدیدترین نوع آن یعنی اجاره پنکه بدون پره یا Bladeless fan  اشاره نمود.

بیشترین نوع اجاره پنکه های مورد استفاده، اجاره پنکه پرتابل ایستاده و اجاره پنکه پرتابل رومیزی هستند.

اجاره پنکه مدل های پرتابل و قابل حمل برای افرادی که می خواهند وسیله ای با کارایی آسان داشته باشند و به راحتی از اتاقی به اتاق دیگر منتقل دهند مناسب است.

مردم به دلایل مختلفی این فن ها را می خرند یکی برای خنک کردن و به جریان انداختن هوای خانه، دیگری برای خشک کردن و هوا دادن محیط در حال نقاشی  و…. انواع پرتابل در صدها شکل و اندازه و مدل و برند مختلف تولید و عرضه شده اند . قابلیت حمل و جابه جایی از ویژگی های منحصر بفرد این نوع اجاره پنکه ها است.

همان ‌طور که گفتیم اجاره پنکه باد ایجاد می‌کند. اما چگونه؟ در حقیقت به کمک پره‌های چرخان اجاره پنکه، جریانی از هوا ایجاد می‌شود. در این شکل حالت جابجایی هوا هنگام چرخیدن پره‌ها را ببینید.

جابجایی هوا هنگام چرخیدن پره‌ در اجاره پنکه

پره‌های چرخــان  و جریان هوا، درست مانند دو دوست یا همکار هستند، آن‌ها با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. همان‌طور که چرخیـدن پره‌ها، هوا را حرکت می‌دهد.

از طرف دیگر جریان هوا و نیروی باد هم می‌تواند پره‌ها را بچرخاند.

اینجاست که می‌توان از نیروی باد استفاده کرد و پره‌هایی را چرخاند، این پدیده در نیروگاه‌های بادی اتفاق می‌افتد و به کمک توربین آن‌ها برق تولید می‌شود. نیروی جنبشی باد پره‌ها را می‌چرخاند، محور چرخش این پره‌ها به یک توربین متصل است که باعث چرخش آن می‌شود و این توربین توسط ژنراتورهای برق، الکتریسیته تولید می‌کند.

نیروگاه‌های بادی

تا اینجا باید فهمیده باشید مهم‌ترین جزء در اجاره پنکه ایستاده چیست؟

پره

انواع متخلف پره

فکر می‌کنید چرا اندازه و شکل پره‌ها در پنکه ایستاده اینقدر متنوع هستند؟

اجاره پنکه‌ ها یا همان فن ‌ها کاربردهای زیادی دارند. تفاوت شکل، پهنا، حالت قرارگرفتن و تعداد پره‌ها، آن‌ها را برای استفاده‌های مختلف مناسب می‌سازد.

جریان و فشار هوا در قسمت های مختلف جلوی اجاره پنکه ایستاده

فراموش نکنید هر جا یک جسم مکانیکی به نام پره قرار است هوا را جابجا کند، شکل آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. پره‌ها حتماً باید انحناهای مناسبی داشته باشند و با زاویه مناسبی قرار بگیرند. این انحناها هنگام چرخش پره، با ایجاد اختلاف فشار هوا، جریان هوا ایجاد می‌کنند.

فکر می‌کنید اجاره پنکه ایستاده با پره‌های صاف و بدون انحنا چه مشکلاتی خواهد داشت؟

در مورد اجاره پنکه ‌ایستاده یک نکته مهم دیگر هم وجود دارد!

جهت چرخش پره‌ها در پنکه ایستاده

چرخش برعکس پره‌ها می‌تواند پنکه را تبدیل به هواکش کند. هواکش بجای اینکه جریان هوا را پراکنده کند آن را به درون خود می‌کشد، مثلاً هود آشپزخانه همین کار را می‌کند.

بعضی از پنکه ‌های سقفی هم که دو کاره هستند و می‌توانند هم احساس گرما و هم خنکی ایجاد می‌کنند، با تغییر جهت چرخش پره‌ها از ساعت گرد به پادساعت گرد این‌کار را انجام می‌دهند. با توجه به شکل روبرو به طرز کار آن‌ها فکر کنید.

تاثیر جهت چرخش پره‌ها در پنکه ایستاده

آیا می‌دانستید قسمت پشت هر پنکه، خود یک هواکش است؟ فکر می‌کنید چرا؟

و حالا دانستنی‌هایی جالب در مورد اجاره پنکه‌ها که می‌تواند خواندنی و لذت‌بخش باشد:

خوب است بدانید، انسان‌ها از سال‌ها قبل دنبال یافتن راه‌های مکانیکی برای جابجا کردن هوا بوده‌اند، و هندی‌ها پیشتازان این کار به حساب می‌آیند. در مناطق مختلف جهان، برای جابجایی هوا به شکلی آسان‌تر و مطبوع‌تر، روش‌های مکانیکی جالبی ابداع شد؛ مثلا یک نوع صندلی راحتی بادبزن.

شما هم به ساختن این صندلی فکر کنید. ساختن و استفاده از آن خیلی هیجان انگیز است!

صندلی بادبزن

اجاره پنکه با موتور بخار

جالب است بدانید قبل از پیدایش الکتریسته، موتورهای بخار هم برای ایجاد حرکت پره‌ها و ایجاد باد استفاده می ‌شدند. هرچند احتمالاً گرمای ایجاد شده برای حرکت موتور بخار بیشتر از خنکی نسیمی بود که این نوع پنکه ایستاده ایجاد می کرد!

اما از اواخر قرن نوزدهم تا امروز موتور الکتریکی پره‌های پنکه را به چرخش وا می‌دارد.

اجاره پنکه با موتور الکتریکی

خوب است یک مدل عجیب و جدید پنکه، که در سال ۲۰۰۹ تولید شده است، را هم بشناسید. این پنکه ایستاده که شکل حلقه است، بدون داشتن پره، هوا را خنک می‌کند. در این نوع اجاره پنکه‌ ها یک موتور الکتریکی کوچک که در پایه وجود دارد مانند فن عمل می‌کند و مقداری هوا را داخل حلقه پنکه می ‌فرستند، این هوا در این حلقه که شکل ایرودینامیک خاصی دارد می‌چرخد و از لبه ‌ی آن خارج می‌شود هم زمان از اطراف هم جریان هوا داخل حلقه کشیده می‌شود، و جریان هوایی که تقویت ‌شده به صورت نسیمی یکنواخت از آن عبور می‌کند.

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی ممنوع :)